Plesen na steni – Kdaj je kriva kapilarna vlaga?

Plesen na steni in kapilarna vlaga

Če imate plesen na steni in težave s prekomerno vlažnostjo v bivalnih prostorih, vam je to najbrž očitno. Vseeno naštejmo najpogostejše pokazatelje kapilarne vlage, ki je večkrat odgovorna tudi za povečano plesnenje.

Našteti pokazatelji kapilarne vlage se večkrat pojavijo v starejših objektih, predvsem v spodnjem delu stavbe (klet in pritličje). 

V kolikor gre za plesen na steni v višjem delu stavbe to ni povezano s kapilarno vlago, saj se vlaga po zidu navadno ne vspenja tako visoko.

Kapilarni vlek se v večina primerih konča na višini približno dveh metrov nad nivojem zemlje. V primeru, da so zidovi obdelani z neprepustnimi materiali se kapilarni vlek precej poviša.

elektroosmoza
Kapilarna vlaga je navadno prisotna v kletnih in pritličnih prostorih.

Pokazatelji kapilarne vlage:

  • plesen na steni v spodnjem delu (če je stena v notranjosti vlažna je zato bolj hladna, to pripelje do povečanega toplotnega mostu in posledično do kondenzacije, plesnenja)
  • prisotnost solitra v spodnjem delu sten
  • luščenje barve
  • odpadanje ometa
  • možne konstrukcijske poškodbe stavbe
  • neprijetne, vlažne vonjave
  • povečane težave z dihanjem, ki niso povezane z drugimi razlogi
  • alergijske reakcije

Najbolj značilen pokazatelj, da gre skoraj zagotovo za problem kapilarne vlage in ne za kakšen drug vzrok (npr. slabo prezračevanje), je odpadajoč omet in izhajanje solitra na spodnjih delih sten.

Če se najdete v tem opisu, je zelo pomembno, da se težave rešite čim hitreje, saj bo v nasprotnem primeru naraščajoča vlaga lahko povzročila trajno škodo na zgradbi.

Težava kapilarne vlage je zelo pogosta v starejših stavbah, ki nimajo ustreznih temeljev in pa na vseh stavbah, ki nimajo obstoječe hidroizolacije ali pa je le ta poškodovana.

Ljudje se pogosto lotijo kamuflaže težav – z raznimi sredstvi za odstranjevanje plesni, z novo barvo ali celo z novim ometom.

Kljub temu, da bodo takšne intervencije estetsko popravile težavo (za nekaj časa), bo problem v stenah ostal in od znotraj uničeval konstrukcijo hiše. Prav tako bodo pod površino ostale spore plesni in pršic, ki negativno vplivajo na zdravje in počutje.

Kaj je sploh kapilarna vlaga in zakaj pride do tega pojava?


Kapilarna vlaga

Starejše hiše so večkrat obdane s prstjo, vendar nimajo ustrezne hidroizolacije, zato vlaga iz zemlje vstopa v zgradbo. Gradbeni materiali, kot so kamen, opeka in beton imajo porozno strukturo, tako da delujejo kot goba, ki nase posrka vlago iz okolice.

Do tega pride, kot zgoraj omenjeno, kadar ni prisotna ali je poškodovana hidroizolacija zgradbe.

Ta vlaga se po očesu nevidnim cevčicah, ki jih imenujemo kapilare, dviguje po zidu in povzroča zgoraj opisane težave.

Kako se torej za vedno znebiti kapilarne vlage in težav, ki jih povzroča?


Sanacija kapilarne vlage s postopkom elektroosmoze

Postopek elektroosmoze predstavlja eno bolj elegantnih rešitev preprečevanja kapilarne vlage, saj ne zahteva nobenih gradbenih posegov.

Večkrat nagrajen sistem ECOpulse deluje po principu elektroosmoze s čimer obrne kapilarni vlek in s tem povzroči, da se vlaga v zidu začne pomikati nazaj v zemljo. To si lahko predstavljamo, kot izvajanje nasprotnega pritiska na vspenjajočo se vlago v zidu. 

ECOpulse sistem je okolju in ljudem prijazen in ne emitira nevarnih frekvenc. Prav tako pa ne povzroča nobenih emisij ali odpadkov, ki bi lahko škodovali naravi ali imeli kakršen koli negativen efekt na gradbeni objekt ali njegovo okolico.

Sanacija kapilarne vlage s postopkom elektroosmoze


Elektroosmoza kapilarna vlaga ECOpulse sistem

  • za vedno izsuši zgradbo
  • zniža stroške ogrevanja in hlajenja
  • preprečuje nastanek plesni in bakterij
  • poveča življenjsko dobo zgradbe
  • preprečuje pokanje sten
  • preprečuje oksidacijo kovin
  • iz zidu odstranjuje toksine in soli
  • zmanjša jedkost okolice

Ker ECOpulse sistem nikakor ne posega v zgradbo ali njeno okolico, poleg tega pa po gradnji ne potrebuje nobenega vzdrževanja, je uporaben tudi tam, kjer je poseg v gradbeni objekt otežen (npr. hiša z deljenim lastništvom) ali nedovoljen (npr. zgradbe pod spomeniškim varstvom, gradovi, cerkve ipd.).

The post Plesen na steni – Kdaj je kriva kapilarna vlaga? appeared first on Sanacija kapilarne vlage.

Original source: https://www.ecopulse.eu/plesen-na-steni-kdaj-je-kriva-kapilarna-vlaga/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *