Vlaga in problemi, ki si jih ustvarimo sami
Če gre za starejšo hišo, je vzrok vlažnih sten navadno kapilarna vlaga, ki se pojavi zaradi dotrajane oziroma poškodovane hidroizolacije.
Problem pa se poveča, če hišo obdamo z neprepustnimi materiali kot je na- primer stiropor, ki preprečuje naravno dihanje sten in s tem tudi izsuševanje, kar je še posebej problematično ob vdoru kapilarne vlage, saj smo s tem steno zaprli, zaradi česar se sedaj vsa vlaga izsušuje v notranjost hiše.
V takšnem primeru okna, ki preveč tesnijo, vse skupaj še poslabšajo, saj ne prihaja več do tolikšnega kroženja zraka.
Prav tako vse skupaj poslabšamo, če v bivalnem prostor uporabljamo razne neprepustne barve in ploščice, ki steni preprečujejo, da bi se lahko izsuševala na najnižji točki. Zaradi tega začne vlaga potovati vse višje, dokler njena teža ne premaga pritiska, ki ga lahko zadržuje barva ali ploščice. Med ploščicami je navadno vidna sled solitra, ki ga tišči skozi fuge.
Tam, kjer je pogost pojav plesni, je potrebno upoštevati tudi pravilno uporabo prekrivnih materialov. Organski material predstavlja hrano za plesen, zato je priporočljivo uporabiti anorganske premaze, bazirane na apnu, ki delujejo kot razkužilo.
Ne smemo pozabiti tudi na vso vlago, ki jo ustvarjamo sami z izdihanim zrakom, tuširanjem, sušenjem prerila v stanovanju, ustvarjanje vlage s kuhanjem…
Avtor besedila: Sebastijan Prislan
Več nasvetov v našem BREZPLAČNEM priročniku
- Hidroizolacija ali elektroosmoza?
- Vlaga v bivalnem prostoru in njen vpliv na naše zdravje
- Kaj narediti ko v kotu sobe opazimo plesen?
- Kako vlažni oz. mokri zidovi vplivajo na energetsko učinkovitost stavbe?
- Zakaj pride do nastanka kapilarne vlage?
The post Vlaga in problemi, ki si jih ustvarimo sami appeared first on sanacija vlage.
Original source: https://www.ecopulse.eu/vlaga-in-problemi-ki-si-jih-ustvarimo-sami/