Zračna vlaga v prostoru in razlogi za njen nastanek so lahko tudi posledica vlage v zidu, ki počasi prehaja v prostor.
Se tudi vam dogaja, da nikakor ne morate doseči optimalne zračne vlage v stanovanju ali hiši? Imate zaradi (pre)visoke zračne vlage višje stroške ogrevanja, slabše spite, perilo se nikoli ne posuši?
Če se problem pojavlja v kletnih prostorih, pritličju ali pa v delu zgradbe, ki je okopana v zemljo, potem razlog za previsoko zračno vlago v prostoru najbrž ni vroče tuširanje, kuhanje čaja in vsakodnevnega kosila, temveč – vlažni zidovi.
Preden razložimo, kaj točno to pomeni in kako pride do vlažnih zidov, poglejmo zakaj nas mora previsoka zračna vlaga sploh motiti.
Zračna vlaga v prostoru in njene posledice
- Neoptimalna zračna vlaga v prostoru negativno vpliva na človeško telo in zdravje.
- Visoka zračna vlaga povišuje stroške ogrevanja, saj povzroča termične izgube.
- Vlaga v zraku lahko poškoduje hranjena živila, oblačila, knjige (papir), usnje in krzno, les in druge naravne materiale.
- Vlaga povzroča neprijetne vonjave, ki se jih tudi z neprestanim zračenjem in uporabljanjem (strupenih) dišečih sredstev težko znebimo.
Do vlažnih zidov pride navadno v zgradbah, kjer je hidroizolacija dotrajana, poškodovana ali pa je sploh ni. Povzročitelj nadaljnjih problemov, pa je kapilarna vlaga.
Kaj je kapilarna vlaga?
Kapilarna vlaga je precej pogosta oblika vlage. Pojavlja se predvsem v starejših objektih in je prisotna tudi pri novejših zgradbah, če je hidroizolacija bila izdelana slabo, je že dotrajana ali pa je prišlo do kakšnih poškodb.
Ko vlaga iz tal potuje skozi stene, gre skozi pore naravnih materialov, ki se uporabljajo pri gradnji (kamen, opeka, beton,mavec…). Zaradi površinske napetosti vode se vlaga dviga po majhnih, očesu nevidnih cevčicah v stenah. Kapilarno delovanje pomeni povečanje vlage v kapilarah v nasprotju z gravitacijo.
Kako se rešiti kapilarne vlage?
Obstajata več mehanskih rešitev, s katerimi preprečujemo vzdigovanje kapilarne vlage po zidovih.
Mehanske rešitve:
- Prerez stene in vstavljanje nove hidroizolacije vmes
- Izkop okoli hiše do temeljev in izvedba stranske hidroizolacije z drenažo
- Vstavljanje zračnih odprtin v spodnji del (cokel) zunanjih sten
- Injektiranje, pri čemer se preko vrtin v zidove vstavi tekočino, ki simulira vodno bariero
Rešitev brez gradbenih posegov
Postopek elektroosmoze je definitivno ena bolj elegantnih rešitev, ki se uporablja vse pogosteje, saj ne zahteva nobenih gradbenih posegov in je še posebej primerna za spomeniško zaščitene objekte, kjer je poseg v zgradbo nedovoljen oziroma omejen.
Z elektroosmozo lahko ustvarimo gibanje vode od pozitivnega (+) proti negativnem (-) polu. S to tehniko lahko učinkovito vplivamo na kapilarno vlago v zidu in ji s tem spremenimo smer. To si lahko predstavljamo, kot, da na vlago v zidu izvajamo nasproten pritisk, s čimer jo prisilimo, da se začne pomikati iz zidov nazaj v zemljo, od koder je tudi prišla.
Rešitev s postopkom elektroosmoze je učinkovita in cenovno ugodna, predvsem pa mnogo bolj udobna, saj ni potreben nikakršen poseg v objekt.
Več o elektroosmozi si lahko preberete tudi na Wikipediji
The post Zračna vlaga v prostoru je večkrat posledica vlažnih zidov appeared first on Sanacija kapilarne vlage.
Original source: https://www.ecopulse.eu/zracna-vlaga-v-prostoru-je-veckrat-posledica-vlaznih-zidov/
Leave a Reply